Poslanec R. Dolejš: Nevyjasněná pozice vůči ČSSD prezidenta limituje


Poslanec R. Dolejš: Nevyjasněná pozice vůči ČSSD prezidenta limituje

Richard Dolejš odpovídá Parlamentním listům

3. 3. 2015 - Bohuslav Sobotka napsal ve zprávě předsedy pro delegáty Sjezdu ČSSD, že počínaje neúspěšnou prezidentskou volbou lze v politickém angažmá Miloše Zemana pozorovat příklady jednání, které ČSSD poškozovaly – podpora poslancům Melčákovi a Pohankovi, kteří umožnili vznik Topolánkovy vlády, podpora V. Klause na prezidenta v roce 2008 či podpora vzniku SPOZ. Na druhou stranu zásluhy Miloše Zemana na úspěších ČSSD v letech 1993 – 2002 jsou dle něj nezpochybnitelné. Co si o tom myslíte?

To, že Miloš Zeman nesmyslně a dlouhodobě házel a hází ČSSD klacky pod nohy, je bohužel holá realita. To je však na hlubší rozbor. Bohuslav Sobotka se však mýlí v jedné věci. Miloš Zeman začal ČSSD atakovat již krátce po sestavení vlády V. Špidly v roce 2002, tedy před prohranou prezidentskou volbou. Stačí připomenout výrok M. Zemana adresovaný Vladimíru Špidlovi v létě 2002 – "VLÁDNOUT SE MUSÍ UMĚT". Vše následně po několika letech vyvrcholilo odchodem Miloše Zemana z ČSSD a následným vznikem jeho neúspěšného truc – projektu SPOZ.

I přesto ČSSD v druhém kole přímé prezidentské volby Miloše Zemana podpořila. Jeho přístup k ČSSD to však nezměnilo. Myslím si, že současný žlučovitý vztah Miloše Zemana k ČSSD limituje především jeho, jako současnou hlavu státu. ČSSD se s tím bez problému vypořádá obdobně jako s tzv. LÁNSKÝM PUČEM. Záleží hlavně na Miloši Zemanovi, zda překročí svůj vlastní stín a bude schopen odhodit nesmyslnou, hloupou zhrzenost. Záleží jen na něm, zda bude hledat cestu ke zlepšení a prohloubení vztahu k ČSSD.

Již nyní by měl jasně sdělit, zda bude znovu kandidovat v přímé volbě na prezidenta a zda se bude ucházet o podporu ČSSD. V dohledné době bude postupně zahájena debata na téma prezidentských kandidátů a přístup Miloše Zemana v ní samozřejmě bude hrát významnou roli. ČSSD bude hledat své kandidáty a pozice vůči M. Zemanovi je v této souvislosti otevřenou otázkou.

Osobně bych Miloše Zemana zatím neodepisoval, tak jak to učinil například jeho dlouholetý podporovatel Zdeněk Škromach, který si o prezidentskou kandidaturu veřejně řekl. To je z jeho strany poněkud předčasné a troufalé. Nebo již pracuje s informací, že se Miloš Zeman již o post prezidenta ucházet nebude. Jasno do toho může vnést pouze prezident. Vůči ČSSD však nemá již moc času.

Richard Dolejš

pro parlamentnilisty.cz

Zde zadejte