Útok na premiéra je nechutné svinstvo


R. Dolejš: Útok na premiéra je nechutné svinstvo

6. 1. 2016

Útok na předsedu vlády B. Sobotku prostřednictvím hackerského ataku, tedy uniklé e-mailové korespondence z jeho soukromé adresy, považuji za nechutné a účelové svinstvo. Smyslem útoku může být nejen poškození premiéra a ČSSD, ale také odvedení pozornosti od jiných a závažnějších témat.

Je evidentně součástí politického boje, ve kterém se šmírování na objednávku stává bohužel běžnou praxí. S tím bychom se však neměli smířit, protože dnes se to týká premiéra a zítra se to může týkat kohokoliv z občanů. Proto by celá věc měla být důkladně policií vyšetřena. Z tohoto hlediska nepovažuji za vhodné zveřejněnou část korespondence komentovat. A to i vzhledem k tomu, že se prověřuje její autenticita a celý případ nezákonného úniku vyšetřuje policie.

Rozhodně si však nemyslím, že únik informací bezprostředně ohrožuje bezpečnost státu a pozici premiéra. Nic výbušného totiž na zveřejněné části korespondence nevidím. A to ani sporná doporučení bezvýznamných poradců, kteří např. v otázce migrace jen papouškují po vzoru "pražské kavárny" pozici německé kancléřky a bruselských byrokratů. Nic nového pod sluncem. B. Sobotku znám osobně mnoho let a vím, že se rozhoduje podle svého vlastního rozumu a ne na základě jednostranných doporučení kohokoli.

Na celé záležitosti týkající se zveřejnění emailové korespondence je však zajímavá a zarážející jedna věc. Přichází zrovna v okamžiku, kdy se vládě B. Sobotky evidentně daří. A to jak z hlediska hospodářského růstu a sociální stability, tak i z hlediska úspěšnosti v oblasti legislativního procesu např. v rámci protikorupčních opatření. A to i přes obstrukce pravice, M. Kalouska a různých kmotrovských skupin. Atak však zároveň přichází v době, kdy majitel politického hnutí ANO a podnikatelské skupiny Agrofert A. Babiš musí čelit kauzám, které souvisejí s jeho střetem zájmů a podnikatelskými aktivitami jeho impéria. Je tedy zřejmé, komu všemu může současná situace vyhovovat. Nicméně si myslím, že tento útok je plácnutím do vody.

 

Richard Dolejš

  

Zde zadejte